Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

Diriliş Ertuğrul Gazi Deri Börk

22 Nisan 2016
21 kez görüntülendi

Dirilis-Ertugrul-Deri-Bork

Diriliş Ertuğrul Gazi Deri Börk , uzun dönem sonra aramıza katılan ender ve takipçi sayısı bol dizilerden. Tarihin bize kattığını , tarihin bize nelerin nasıl kattığını , tarihte ki tüm varyasyonları , hangi entrikaların döndüğünü gözler önüne sermenin ne demek olduğunu ve Türk milletinin nasıl Dünya devletleri arasına ismini ilelebet yazdırdığını görmekteyiz ve umulur ki devamı gelecektir bu Türk tarih dizisinin.

 

Osmanlı denince aklımıza Topkapı sarayı ve bunun yanında padişahların giydikleri Kavuk gelir , Takke gelir , Sarık gelir . Ertuğrul’un Osmanlısı denince de aklımıza Söğüt gelir , yörük gelir , çadır gelir , Deri Börk gelir , Deri Kalpak gelir . Börk belki de isim olarak çoğumuza yabancı gelen bir kelimedir hele diziyi izlemiyorsak çokta duymamışızdır, çünkü tarih bizim için yakın geçmişten ibaret kalmıştır . Eskiyi ya anlatmazlar yada dinlemeyi pek sevmeyiz . Deri Börk ; Türk milletinde erkeklerin taktığı başlık demektir . Eskilerden Oğuz boyu önderliğinde kullanılan bu başlık , hayvan postu  ve işlenmiş deriden yapılmış olup , zamanla sonraları keçe ve çuhadan yapılmaya başlanmıştır . Çoğunlukla bu başlık , Anadolu ve İran topraklarında yaşayan Türkmen Boylarında , Selçuklu ve Osmanlı ordularında kullanıla gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ’ nda ilk Börkü giyen Osman Bey olmuştur ve oda kırmızı çuhadan bir börk olarak tarihte yerini almıştır .Osmanlı İmparatorluğu yükselme döneminde ise Yıldırım Bayezid sultanlığında yaşamına devam eden İmparatorluk ,börkler ilk defa ordu mensuplarına dan yeniçeri ocağına da giydirilmiş ve başlık ilk defa  resmi başlık haline gelmiştir .

Dirilis-Ertugrul-Gazi-Deri-Sapka-3

Deri Börk ya da Deri Kalpak diyebileceğimiz bu eski yöresel başlıklar , aslına bakarsanız ahi birliğine mensub olanların başlığı olarak dikkat çekmekteydi. Beyaz keçeden imal edilirler ve yeniçeriler tarafından giyilirlerdi . 4 çeşit börk vardır Yünlüklü, yünlüksüz,Üsküf ve Kuka olarak.Yünlüklü börk, önde sorguç takılacak yeri olmayan yatırmalı olan börk model olup yalnız yeniçeriler giyerdi. Bu hörgücün başa giyilecek kısmı nakışlı olurdu ve nakışlı kısma daltaç denirdi. Bunun üstündeki üsküf’e benzerdi. Fakat onun gibi nakışlı değildi. Yünlüksüz keçeyi ise yalnızca acemi ocağı kethüdası , aşçıbaşı, gibi yeniçeri ağasıve küçük çavuş giyerlerdi.Üsküf ise börklerin bir diğer çeşidi olup , başa giyilecek kısmı dört beş parmak genişliğinde nakışlı olurdu.Bunlarda ise arkaya yatırması yoktu ve Sultan Fatih’e kadar padişahlarda giyerdi .

Deri Börk ya da Deri Kalpak alıp , o günleri yad etmek için Deri Sitesi’ne ulaşabilirsiniz , sitede sizler için ve sizler gibi tarihi derinlemesine yaşamak isteyen herkese açıktır .  www.derisitesi.com  adresi size bir tık kadar yakın olup , istediğiniz renk ve özellikte Diriliş Ertuğrul deri börk ve Diriliş Ertuğrul deri kalpak için hizmetinizde olmaya sürekli devam edecek.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica