Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Deri Halı Temizliği

5 Nisan 2010
1.508 kez görüntülendi

Deri Halı Temizliği

Deri Halılar Nasıl Temizlenir? Birçok giyim eşyası ve aksesuarda kullanılan deri artık halıcılık sektöründe de yerini alarak farklı parça ve desenlerde halıların imalatında kullanılıyor. Bu tarz halıların üretiminde dana, ceylan, kuzu gibi değişik hayvanların derileri kullanılıyor ve üretim elde yapılıyor.

Özellikle kriz nedeniyle zor dönemler yaşayan dericilik sektörü için yeni bir umut kaynağı olan deri halılar, yükselen bir trend olarak tüketicinin gözdesi konumundalar.

El işçiliğiyle birleştirilerek yapılan ürünler zahmetli ve zaman alan bir süreçten geçiyor. Genellikle üç kattan oluşan deri halılarda en üstte post deri, orta tabaka nubuk deri ve en alt katta da astar bulunuyor. Uygulanan özel dikiş teknikleri ve hassas işçilik sebebiyle deri halıların kullanım ömürleri de uzun oluyor.

Ayrıca malzemenin özelliği bu tarz halılara  ustom made yani kişiye özel havası kattığından model olarak benzeri yapılabilse bile desen olarak boyama uygulanmadan taklit edilemez. Bu açıdan bakılınca makine halısından uzak, el halısına benzeyen ancak farklı olarak da kişiye özel bir üründür.

Çevreci özellikleriyle de tercih edilen deri halı tamamen doğal olduğundan insan sağlığına zararlı hiçbir madde içermez ve ayrıca diğer halılar gibi zararlı olan mite üretmez. Anti-alerjik yapısı ve toz, leke tutmayan yapısıyla temizliği kolay bir üründür. Diğer halılara göre iki kat daha dayanıklı ve uzun ömürlü olan deri halıların avantajları popülerliklerini arttırmaktadır.

En sık karşılaşılan deri tipleri

şöyledir:

Nubuk: Dana derisinin dış yüzeyinin çıkarılmış hali.

Süet: Bir çok hayvandan elde edilir, derinin iç yüzeyidir.

Noplin: Dış yüzeyi işlenmiş ve parlayan deri. Rus pazarı için üretilmektedir.

Merino: Çok yumuşak Avustralya kuzu derisi, uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Napa: Çeşitli hayvanlardan elde yumuşak bir deri türüdür. Genellikle iyi kalitededir.

ıpek: En iyi kalitededir ve kuzu derisinden elde edilmelidir.

Yıkanmış deri: ışlenmesi kolaydır ve makinede yıkanabilir.

Deri Halı Leather Carpet

Deri halının avantajları arasında yer alan bakım ve temizlik kolaylığı onu daha cazibeli kılmaktadır. Halının kenarında yer alan zik deriler için kullanılan özel üretim bakım kremleri vardır. Bunun dışında gördüğünüz post kısımlar için sabunlu su yeterli olmaktadır. Bu post deri kısımların saçımızdan bir farkı olmadığından, kirlenme ve lekelenme durumunda sabunlu suyla silinerek temizliği rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ağır kimyasal lekelenmeler olduğunda zarar gören kısımlar değiştirilmek suretiyle ürün yeniden kullanılabilir hale getirilmektedir. Ürünün taşınmaktan doğan kırışıklıkları veya kat izleriyse ütülenerek düzeltilebilir.

DMCA.com

Yorumlar

  1. gülsün diyor ki:

    belki yazdıklarınız güzel bilgilerdi fakat o aptal reklam yüzünden okunur olmaktan çıkmış çok salakça madem okunması mümkün olmayacak neden böyle bir sayfa var

Yorum Yaz

Yandex.Metrica