Deri Halı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

5 Nisan 2010
1.087 kez görüntülendi

Deri Halı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Deri Halıları  tamamıyla doğaldır. Deri Halı iki kattan oluşmaktadır. Üstte post deri, altta nubuk deri bulunmaktadır. Ürünün tamamı el işçiliğiyle yapılmaktadır. Bu ürünün birleştirilerek oluşturulması büyük özelliklerinden biridir.

Buradaki en büyük güçlük desen kalıplarının çıkarılması esnasında yaşanmaktadır. Birleştirmeler normal dikiş yapılır gibi gerçekleşmez. Özel dikiş tekniklerinin kullanılması gerekir. Bu özen ve özel teknik aynı zamanda halının kullanım ömrünü de arttıran bir unsurdur. Kullanılan malzemenin özelliğinden dolayı üretilen her halı kişiye özeldir.

Yani bir muadili yoktur. Takdir edersiniz ki doğanın posta verdiği desenin bir eşini bulmak mümkün değildir. Model olarak benzeri yapılabilir ama desen olarak bir eşi boyama uygulanmadan asla yapılamaz. Kısaca her halı kendine has ve özeldir.

Deri Halıların bakımı ve temizliği çok kolaydır. Halı şampuanı ve nemli bez kullanılarak yapılmaktadır. Bu post deri kısımların saçımızdan bir farkı yok, kirlenme ve lekelenme olduğunda şampuanlı bezle silinerek temizliği rahatlıkla yapılabilmektedir. Ağır kimyasal lekelenmeler olduğunda zarar gören kısımlar değiştirilmek suretiyle ürün yeniden kullanılabilir hale getirilmektedir.

Ancak üstteki post deri tamamıyla doğal desenli olduğundan birebir aynı deseni vermemiz mümkün olmayabilir. Aynı desen olmadığı için en yakın renk tonu ile sorunlu bölüm değiştirilip ürün keyifli bir şekilde kullanılır hale getirilir. Deri Halıda taşımaktan doğan kırışıklıklar ve kat izleri ütülenerek düzeltilebilir.

Üretimini yapmış olduğumuz Deri Halılar makine halısı konseptinden uzak, el halısı konseptine yakın ancak farklı olarak da kişiye özel bir üründür. Yani butik bir çalışmadır. Üretimini yaptığımız deri halının doğal bir malzeme olmasından kaynaklı olarak birebir aynısını yapmak mümkün değildir.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica