Marmara Gündem - 10 Aralık 2016, Cumartesi

Cepten İnternete Girmek Ne Kadar Güvenli

8 Mayıs 2010
1.107 kez görüntülendi

Cepten İnternete Girmek Ne Kadar Güvenli

Mobil İnternet Tehlikesi Berlin Institute of  Technology Üniversitesi ’nde okuyan ve bilgisayar güvenliğiyle ilgili çalışmaları bulunan Collin Mulliner isimli öğrenci, bazı servis sağlayacıların web sitelerine gönderilen kullanıcı bilgisini yeniden biçimlendirdiğini ve kullanıcıların cep telefonu numarası gibi bazı özel bilgilerinin de bu web sitelerine gönderildiğini açıkladı.

Kendini cep telefonu hacker’ı olarak da tanımlayan Mulliner, bu bilgilerin kendi web sayfasına olan giriş kayıtlarına göz atarken dikkatini çektiğini belirtti. İncelediği log (giriş) kayıtlarında bazı numaraların bulunduğunu belirten Mulliner, bu numaraların web sayfasını ziyaret eden kullanıcıların cep telefonu numarası olduğunu fark etti.

Operatörlerin neden böylesine özel bir bilgiyi web sayfalarıyla paylaştığına anlam veremediğini ifade eden Mulliner, web sitelerinin telefon numaraları sayesinde ziyaretçilerini daha yakından takip edebildiğine ve telefon numaralarını reklam amaçlı kullanabildiğine dikkat çekti.

Kaynak:haberturk.com

Cepten İnternete Girmek Ne Kadar Güvenli Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

  1. melissa diyor ki:

    seni tebrik ederim ya ne zamandır arıyordum..

Yorum Yaz

Yandex.Metrica