Marmara Gündem - 10 Aralık 2016, Cumartesi

Çanakkale Bayramiç’te Kürt Çatışması

27 Kasım 2009
530 kez görüntülendi

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesinde Türk – Kürt Çatışması Diye Basında Geçen Haberin Aslında doğu kökenli iki gencin kız meselesi yüzünden çıkardığı bir kavgadan ibaret olduğu anlaşıldı haber detayları için yazının devamını okuyun ve yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

http://images.cafesiyaset.com/photos/933015359.jpg

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde doğu kökenli iki gencin kız meselesi yüzünden çıkardığı kavganın Türk-Kürt meselesi haline getirilmesine halk tepki gösterdi.

Bayramlaşmak amacıyla ilçeye giden Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık da söz konusu olayları tasvip etmediklerini belirterek, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.

Bayramiç Halk Eğitim Merkezi’nde yerel yönetici ve daire amirleriyle toplantı yapan Vali Atalık, “Böyle durumlarda işi kolluk kuvvetlerine bırakmamak lazım. İlçede sözü geçenlerin müdahale etmesi ve kavgalı ailelerle daha iyi diyaloglar kurulması gerekir. Sonuçta Çanakkale’nin adına gölge düştü ama daha kötüsü de olabilirdi. Başta kaymakam beyin ve diğer kurum müdürlerinin araya girmesiyle olay büyümeden önlendi.” dedi.

Önceki gece pazar yerinde saat 21.00 sularında iki genç, kız meselesi yüzünden kavga etti. Şahısların karakola götürülmeye karşı çıkması ve polis aracını tekmelemesi, ilçedeki diğer vatandaşları rahatsız etti. Olay sonrası karakola götürülen doğu kökenli gençlerin bir polisi dövdüğü söylentisi üzerine toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganı attı. Polisler, havaya ateş ederek gruptakileri durdurmaya çalıştı. Daha sonra Bayramiç Kaymakamı Şahin Arslan’ın ikna etmesi sayesinde olay büyümeden yatıştırıldı.

Hayat normale dönerken, ilçelerinde Türk-Kürt çatışması varmış gibi lanse edilmesine karşı çıkan esnaflar, gözaltına alınan söz konusu zanlılarla karakolun önüne kalabalığın toplanmasını sağlayanlar arasında şahsi husumet olduğunu belirtti.

Yaklaşık beş ay önce de bir düğünde çıkan kavgada, doğu kökenli bir vatandaşın bir kişiyi bıçaklaması sonrası benzer olayların yaşandığına dikkat çeken esnaf İsmail Alaca, “İlçemiz genellikle huzurludur. Herkes birbirini tanır. Böyle şeylere müsamaha göstermeyecek bir halkız. Üç beş kişinin yaptığı kötülüğün bütün ilçeye mal edilmemesi gerekir. Bizimde tasvip etmediğimiz olaylar fakat bir yanlış varsa, Bayramiç halkı kendi içinde çözer.” şeklinde konuştu.

Çanakkale Bayramiç’te Kürt Çatışması Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica