Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Büyükada Plajları Ve Denize Girilebilecek Yerler

3 Haziran 2016
8 kez görüntülendi

 

çeşmede-tatil-yerleri

 

BÜYÜKADA ; isminden de  anlaşılabileceği gibi İstanbul’un en büyük adasıdır. Gerek havası , gerek. Mimarisiyle, plajlarıyla, havasıyla, sakinliğiyle hafta sonu kaçamağı için birebirdir. Sizi bir an için İstanbul un havasından çıkarır. Farklı bir şehirdeymişsiniz hissi verir. Büyük adaya giderken  Bostancı , Kartal gibi iskeleli yollarını kullanarak  direkt plajlara da gidebilirsiniz.

Fakat ilk kez gidiyorsanız , ada içerisine uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Trafikten uzak bambaşka bir hayat var orda. Sadece fayton ve bisiklet turları mevcut . Mutlaka birini kullanmalısınız. Büyük adada denize girilecek yerler iki şerit şeklindedir . Ön be arka tarafı vardır Ada’nın . Arka tarafına  Marmara denizi hakimdir. Genelde ön tarafında plajlar mevcuttur. Bu plajları şöyle sıralayabiliriz ;

izmirin-gezilecek-yerleri

  1. Naki Bey Plajı ;ön tarafta yer en uzak plajdır. Yürüme mesafesi olarak yarım saatlik bir mesafededir ancak plajların ulaşım için tekne imkânları mevcuttur. Ücretsiz ulaşım sağlarlar. Temizlik ve çakıl alan olması yönünden genelde sıkça tercih edilir . Daha nezih insanların kullandığı bir plajdır , çok rahat bir şekilde tek de gitseniz kullanabileceğiniz bir plaj. Çocuklar için de küçük bir kullanım alanı var . Zaten Deniz’in kıyısındaki boy çok yüzeysel . Derinlere gitmeniz için , epey ilerlemeniz gerekir. Damsız kimse alınmıyor . Aile plajı rahatlığında bir yer. Cankurtaranları fazla dikkatli ve gayet ilgililer.
  2. Prenses Koyu Plajı ; Biraz uzak olduğundan dolayı , sakin bir yer . Kafa dinlemek için birebirdir. Yürüme 1, buçuk saat sürmektedir . Ama yine Nuran’ında motorlu tekne hizmetleri vardır. Burada daha çok kum alan mevcuttur. Suyu berraktır fakat yosunludur . Su gerçekten çok soğuk . Koy kısımda kaldığı için güneş daha geç Deniz e vuruyor.
  3. Abidin’in Yeri ; İskeleye 5 dk mesafededir. Diğer plajlar gibi bu da ücretlidir. İskele plajıyla yan yanadır, fakat daha temizdir .
  4. İskele Plajı ; Ada halkı burayı kullanır genelde . Tek ücretsiz plajıdır Büyükada’nın. Çok temiz değildir bu yüzden çok tercih edilmez.
  5. Su Sporları Kulübü Plajı ; Ada’nın en temiz plaj olarak bilinir. Çünkü genelde dışarıdan kimseyi kabul etmezler. Genelde bu iskeleye yıllık üyelik yapanlar kullanır.

izmir-tatil yerleri

Şimdi bana sorarsanız önce bir Büyükada‘ ya  gidin . Şöyle bir güzel bisiklet kiralayın . Nostaljik sokaklarından geçerek meşhur Aya Yorgi Kilisesine gidin.

Sonra ileride güzel bir manzarası olan çay bahçesinde soluklanmayı ihmal etmeyin derim ben.. Sonra karşınızda muhteşem mimarisiyle Rum Yetimhanesini  göreceksiniz . Gezme işleminiz bitikten sonra güzel bir meşhur ada külahlarında dondurmalarından yemeyi unutmayın. Sonrada Naki Bey Plajı ya da Prenses Koyuna gidin. Bir hafta sonu kaçamağı yapın.

 

Büyükada Plajları Ve Denize Girilebilecek Yerler Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica