Beyazıt Kulesi Turistik Mobese Kameraları İzle

25 Nisan 2016
37 kez görüntülendi

beyazıt kulesi mobese izle

Beyazıt Kulesi, İstanbul’un güzide semtlerinden Beyazıt’ta bulunmaktadır ve kule 1749 yılında inşa etmiştir.İnşa edildiği dönemde İstanbul’da çok fazla yangın çıktığı için yangınları  üzerine bir yangın gözetlemek adına yapılmıştır.Özellikle Küçük Pazar Yangını, kentte çok büyük zararlar yaşanmasına neden olmuş ve bunun üzerine bir yangın gözetleme kulesi yapılma kararı alınmıştır.Ama ne gariptir ki Beyazıt Kulesi Mobese, bir yangın gözetleme kulesi olup ahşap malzeme ile inşa edilmiştir.O dönemde yangınlar tulumbacılar tarafından söndürüldüğü için tulumbacıları çağrı yapacak bir mevki niteliğindeki bu kule yapılmıştır.

beyazıt-kulesi-2

Bu kulede yangın için yapılacak ihbarlar gündüzleri sepet sarkıtılarak yapılırken geceleri de fenerler kullanılıp ışık yardımı ile yapılırmış. Bazı tarihi kaynaklar kulenin yerinde Bizans döneminde de bir yangın gözetleme merkezi olduğunu rivayet etmektedir.Belki de ahşap olduğundandır bu kule birkaç kez yangın sırasında alev alarak yanma badireleri atlatmıştır.Ama yine de Beyazıt Kulesi Mobese, her yangından sonra tadilat geçirerek yeniden ahşap olarak yapılmıştır.1828 yılında II. Mahmut tarafından kulenin ahşap olmasından dolayı atlattığı badireler göz önünde bulundurularak kâgir olarak inşası yapılmıştır.

Daha sonraki yıllarda mimari yapısında da bazı değişikliler yapılan Beyazıt Kulesi Mobese, üç kat daha yükseltilmiştir.Ayrıca pencereleri yuvarlak olarak yapılır ve sekizgen bir planla kule yukarı doğru yükseltilmiştir.Kulenin yüksekliği 85 metredir ve 180 seyir katından oluşan kulenin yapısı kesik taşlardır. Günümüzde de kule yangın ihbarı ve hava tahminleri için kullanılmakta olup havanın açık olacağı günlerde kule geceleri yeşil renle ışıklandırılmaktadır ve havanın kapalı olacağı günlerde de geceleri mavi ışıklandırılmaktadır. Yağmurlu havalar için sarı, karlı günler için de kırmızı ışıklar kullanılmaktadır.

Beyazıt Kulesi Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica