Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

Bekçi Alımları, 2013 Başvuru Formu, Şartları ve Maaşları

15 Mart 2013
2.566 kez görüntülendi

Bekçi Alımları, 2013 Başvuru Formu, Şartları ve Maaşları

Bekçi Alımı ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2013 yılında 20 bin bekçi alımı yapılacak. 2013 Bekçi Alımlarında yaş sınırı var mı? boy, kilo eğitim durumu ile ilgili bekçi alım şartları nelerdir? Bekçi alımları sözleşmeli mi olacak  2013 bekçi maaşları ne olacak alımlar kadrolu mu olacak gibi sorularınıza bu sayfamızda yanıt bulacaksınız.

Bekçi Alımları, 2013 Başvuru Formu, Şartları ve Maaşları

Emniyet Genel Müdürlüğü alınacak 20 bin bekçinin en az ortaokul mezunu olması şartı arıyor. Bekçilerin göreve başlamasıyla koruma görevi yürüten 20 bin polis suçla mücadele görevine aktarılacak. Bin 500 ile bin 700 TL arasında maaş alacak.

Uzun zamandan beridir yapılmayan Bekçi alımları, işsizlerin bir nevi umut kapısı oldu. 20 bin kişinin alınması ile işsizlik oranı da düşecek.

Bekçi Alımları, 2013 Başvuru Formu, Şartları ve Maaşları

2013 Bekçi Alımları Özel Yetenek Sınavı

Yeniden göreve başlamalarına karar verilen bekçilerin görevleri ve yetkileri Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında tanımlandı.

Bekçi Alımları, 2013 Başvuru Formu, Şartları ve Maaşları

Tasarıya göre bekçi olabilmek için özel yetenek seçme sınavında başarılı olmak gerekecek. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıllık uyum sürecinden geçecek.

Göreve uyum sağlayamayanların sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

Bekçiler Polis Olabilecek mi?

EGM’ce görevlendirilecek bekçilere polis olma imkanı da tanınacak. İhtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar sınava tabi tutularak polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

EGM’nin Alacağı Bekçilerin Görevleri Neler Olacak?

Vatandaşın can, mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak.
Kamu düzen ve güvenini bozacak şekilde gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.

İlerleyen günlerde bilgiler netleştikçe 2013 Bekçi Alımları ile ilgili bütün bilgiler, başvuru formu bu sayfamızda yer alacaktır.

DMCA.com

Yorumlar

 1. yavuz diyor ki:

  yaş sınırı 35 olsun

 2. enes diyor ki:

  yas sınırı varmı acaba ?????

 3. enes diyor ki:

  yas sınırı varmı acaba

 4. hamza diyor ki:

  başvurular nerde ve nasıl olacak son başvuru ne zaman

 5. kadir diyor ki:

  mrb başvuru nezaman yapılacakmıs daha belirli bir net bilgi yok galiba

 6. selçuk diyor ki:

  arkadaşlar bir sidede gördüm 25 ile 28 arası diye okudum ama nekadar doğru nekadar yanlış bilemem başvurular işkur üzerinden yapılacak ama daha ne zaman olacağı belli değil
  orta okul mezunu 1500 1700
  lise 1700 2000
  üniversite 2000 ve üzeri alacakmış

 7. ali diyor ki:

  yaş sınırı nedir.

 8. kamil diyor ki:

  ne zaman sınav olacak nasıl kaydolacağız bilgi verirseniz çok sevinirim

Yorum Yaz

Yandex.Metrica