Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Bağdat Caddesi Turistik Mobese Kameraları İzle

24 Nisan 2016
9 kez görüntülendi

 

bağdat caddesi mobese

 

Kadıköy’de olmasına rağmen tüm İstanbulluların bildiği ve akın ettiği Bağdat Caddesi Mobese , İstanbullular tarafından kısaca “Cadde” diye anılmaktadır.İstanbul’da en uğrak yerlerin başında bu cadde gelmektedir ve İstanbul’un en hareketli noktalarından biridir. Kafeleri, ünlü restoranları, fast food dükkânları, lokantalar zincirleri ile sadece insanları buluşturan bir mekân olmayıp aynı zamanda ünlü markaların alış verişlerinin de yapıldığı bir gösteriş merkezidir. Bağdat Caddesi’nin ünü tüm dünyaya yayılmış olup aynı zamanda tarihi de çok eskilere dayanmaktadır.

bağdat-caddesi-2

Eski kaynaklarda Bağdat Caddesi Mobese, bir yol ile Bizans’ı Anadolu’ya bağlamakla görevli olduğu belirtilmektedir. İstanbul’un Fethi ile Osmanlı Devleti eline geçmiştir ve önemi daha da çok artmıştır. Burada Anadolu’ya sefere çıkacak olan orduların hazırlıklarını gördüğü rivayet edilmektedir. Bu nedenle de Bağdat Yolu olarak anılmıştır ve günümüzdeki ismini de buradan almıştır.

Murat’ın Bağdat Seferi sırasında ordu İstanbul’dan yola çıkmadan önce buradan sefere çıkmıştır ve Bağdat Caddesi Mobese ismi tam olarak bu sayede gerçekleşmiştir. O dönemde Osmanlı sarayı Bağdat Caddesi’ne yakın olup ileri gelen eşraflar da saraya yakın oturmak için bu caddede ev sahibi olmak için yarışa girerlermiş. Caddenin önemli kişileri ve ünlüleri ağırlaması da buradan ileri gelmektedir. 1. Dünya Savaşı sırasında araçların rahatça gelip geçmeleri için kaldırım taşları caddeden sökülerek asfalt yollar yapılmıştır. Caddede tarihi çeşmeler önemli eserler olup bunlar içerisinde Ayvalık Çeşmesi çok ünlüdür. Ayrıca Söğütlü Çeşme ve Selami Çeşmesi de ünlü diğer çeşmelerdendir ve tüm dünyada alış veriş yapılacak en önemli merkezler arasında bu cadde 4. Sırada yer almaktadır. İstanbul’da özellikle elit kesimin ve ünlülerin akın ettiği bu mekân kadar zaman geçse de önemini hiç kaybetmemektedir.

Bağdat Caddesi Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica