Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Askerlik Yoklaması İlk Yoklama Son Yoklama

26 Kasım 2009
2.086 kez görüntülendi

9-ay-askerlik-ve-komandolar

Askerlik Yoklaması İlk Yoklama  Son Yoklama

Askerlik Yoklaması Hakkında http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinden edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim umarım bu konuyu merak edenlere faydası olur yazıyı baştan aşşağı okuyun eğer eksik ve yanlış bulduğunuz yerler varsa lütfen yorum bölümüzden bizleri bilgilendirin düzeltelim ayrıca askerlik yoklaması – ilk yoklama – son yoklama hakkında bütün bilgilere http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Askerlik Yoklaması – İlk Yoklama – Son Yoklama

İlk Yoklama  1 Nisan ve 30Nisan Tarihleri Arasın’da

Her yıl askerlik çağına girenlerin nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı oldukları yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilmektedir.

Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgesinin askerlik çağına girenlerce incelenmesi ve ismi yoksa veya kimlik bilgileri hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurması gerekmektedir.

Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

Son Yoklama 1 Temmuz ve 31 Ekim Tarihleri Arasın’da

Askerlik Şubesi 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde askerlik çağına gelenleri yoklamaya davet eden Son Yoklama Çağrı Tebligatı’nı adrese yollamaktadır. Bununlar beraber herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı ele ulaşmasa dahi; bulunulan yer askerlik şubesine müracaat edilerek, yukarıdaki tarihler arasında yoklama yaptırılmalıdır.

Nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe dışında ikâmet ediliyorsa yollanan tebligat ile birlikte bölgesinde bulunulan askerlik şubesine başvurulmalıdır.

 

 

 

 

Yoklamaya Gelirken

 • Nüfus hüviyet cüzdanı
 • 2 adet fotoğrafı
 • Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisi
 • Verem savaş taraması sonuç belgesi
 • Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
 • Sporcu lisansınız
 • Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi

yanınızda mutlaka bulunmalıdır. Bunlar, Son Yoklama tarihinden önce temin edilip Son Yoklamaya bunlarla birlikte gelinmelidir.

Son yoklama sırasında sağlık durumunun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olunan hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporların yanınızda bulundurulması ve muayene sırasında durumun tabiplere bildirilmesi gerekmektedir.

Öğrenciyseniz ya da hapisteyseniz, yurt dışında işçi veya işveren olarak çalışıyorsanız veya hastanede bulunuyorsanız, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine göndermelisiniz veya gönderilmesini sağlamalısınız. Askerlik Yoklaması işlemini süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeler askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlenmiş olunur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya muvazzaflık hizmeti sırasında askeri mahkemeler tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırılabilinir, ağır hapis cezası alındığı takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalınabilir.

Askerlik Yoklaması ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı (ASAL)’ın internet sitesi olan www.asal.msb.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

DMCA.com

Yorumlar

 1. reis ogus diyor ki:

  ben askerlik çıktıgı yer istiyorum

 2. hasan diyor ki:

  ben 1992 dogumlu asker adayı benım kafama takılan bır soru var 3 subat ta e.devlet sıfresı ıle acemılık yapmamız gereken yerlerı ogrenebıldıgımızı soyluyorlar dogru ıse bunun hakkında bılgı alabılırmıyım tesekkur ederım

 3. osman diyor ki:

  ben çorum uğurludağ şubesine bağlıyım 91-4 gidecem nereye çıktığını sölermisiniz?

 4. ramazan diyor ki:

  ya erz kaça kaç gönderiyor

 5. serdar diyor ki:

  kağıdım gelmedi ne zaman gelcek

 6. erkan diyor ki:

  Askerlik yoklama kağıdı bana da gelmedi askerlik şubesine gittiğinde sen de asker kaçağı olduğunu öğrenebilirsin, tıpkı benim gibi…

 7. ramazan adanır diyor ki:

  askerlık yoklama kağıdım gelmedı acaba öğrene bılırmıyım

Yorum Yaz

Yandex.Metrica