Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Anadolu Hisarı Turistik Mobese Kameraları İzle

21 Nisan 2016
16 kez görüntülendi

anadolu-hisarı-mobese-kameraları-canlı-izle

İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasını seyretmek için ideal noktalardan biridir. Anadolu Hisarı Canlı Mobese Kamerası Hisar Yıldırım Bayezid tarafından 1391 – 1399 yılları arasında yaptırılmıştır. Hisara dönem dönem Güzel Hisar, Ak Hisar, Yeni Hisar gibi isimler verilmiştir.

Hisarın asıl yapılma amacı Cenevizliler ve Bizans için önemli olan Boğaz’ın geçişini kontrol altına almak Osmanlı için muazzam bir taktik olmuştu. Hisar toplam yedi bin metrekare üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı Tarihi açısından büyük öneme sahip olan hisar Üç Kulesi, Kalesi ve İç Kale surlarından ibarettir. Dış kale surları bir çok kemer şeklinde yapılan Hisar’ın surları doğu batı yönünde altmışbeş metre kuzey güney yönünde ise seksen metre uzunluğundadır surlarının uzunluğu ise yaklaşık 2,5 metredir. Günümüzde müze olarak kullanılıyor olan Hisar sizlere mobese kameralarının yardımı ile muhteşem bir görüş vererek içinizi ferahlatıyor.

Boğazdan geçen gemileri karşı yakayı da izleyerek özlediğiniz İstanbul’u görerek bir nebze olsun hasret giderme imkanı sağlıyor.  Şairin de deyişi ile “ Çiçeği altın yaldız suyu telli pulludur ay ve güneş ezelden beri iki İstanbul’ludur.” Adına binlerce şiir yazılan gelen herkesi kendisine aşık eden. Dönüşünde ise hep bir hüzün bırakan istanbulun muhteşem görüntüsünü Anadolu Hisarı’nda bulunan mobese kameraları yardımı ile gözler önüne seriliyor. Elinize çayınızı kahvenizi alıp İstanbul’u yaşayabilir. Anlatamadığımız fakat hepimizin bildiği keyfi bir nebze de olsun yaşayabilirsiniz.Anadolu Hisarı, yerleşme alanı olmaya Fatih Sultan Mehmed Han devrinde başlamıştır. İstanbul’un fethinden sonra şehre, Karadeniz’den gelecek saldırıları karşılamak üzere kullanılmıştır. Karadeniz’in tamamen Osmanlı Devletinin hakimiyetine geçmesinden sonra (16. asır) ehemmiyetini kaybetmiştir. Ancak on yedinci ve on sekizinci asırlarda Rus Kazaklarının Boğaz’a kadar uzayan akınlarının karşılanmasında Anadolu Hisarından faydalanılmıştır. Daha sonra ehemmiyetini iyice kaybetmiş, duvarına dayanmış ahşap evler ile hisar romantik bir hal almıştır. Fatih Sultan Mehmed buraya, sultan mahfilli bir cami yaptırmıştır. Hisar civarına önce askerler yerleştirilmiş, daha sonra sivil halk da iskan edilmeye başlanmıştır.

Anadolu Hisarı Turistik Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica