Amfibi Deniz Piyade Tugayı Eski Foça İzmir

14 Kasım 2009
2.255 kez görüntülendi

2000 – 2001 Yılların’da Amfibi Deniz Piyade Tugayı Eski Foça İzmir’de Askerliğimi yaptım ve aşşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedim sizde Amfibi Deniz Piyade Tugayı ile ilgili bilgilerinizi buradan bizimle paylaşabilirsiniz. Amfibi Daima Hazır.


Türk Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın tek amfibi birliğidir.

Düşman ülkenin kıyı sahiline çıkartma yaparak kıyı şeridini ele geçirir ve geriden gelen birliklere hareket imkânı sağlar. Türk Amfibi Deniz Piyade Tugayi İzmir-EskiFoça’da bulunmaktadır.

Bu tugay daha önceleri Şırnak ve Arnavutluk’ta görev yapmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Kıbrıs’a ilk ayak basan Türk askeri birliğidir. O zamanlar alay seviyesinde olan bu birlik Kıbrıs sahilini tutup havadan gelen komando (Bolu) ve Hava İndirme Tugayı (Kayseri)tugayı ile birleşerek Girne’yi ele geçirmiştir.

Şuan Şırnak harıcınde Arnavutluk Afganistan ve Kosova da da NATO Kuvvetleri ile birlikte (ISAF ve KFOR) İnsani Yardım Kuvveti olarak halen görev yapmaktadır.

Amfibi Deniz Piyade Tugayı ile ilgili bu yazı bir taslaktır. İçeriğini geliştirerek Sitemize katkıda bulunabilirsiniz. Yorum Bölümümüzden Bizimle Bilgilerinizi Paylaşabilirsiniz.

DMCA.com

Yorumlar

  1. kemal uygun diyor ki:

    slm lar herkese 1995/3 tertip olarak servis bölügünde askerdim silah bölügünde askerlimi tamamladım gurur verici benimiçin herkese nasıp olmaz eskifocada anfibi olmak bengururduyuyorum herkese nasip etsin derim tüm komutamlarımac sevgiler

  2. ugur ozcelık diyor ki:

    slm bende 81-1 olarak 2 tabur 6, bolukte yaptım askerlıgımı uzmanlardan alı galıp mehmet uzumcu ve asker babası blk ast subayı mehmet bekcı yı tanıyan eklesın beyler kankalarım cvş tayfun seyhun ve cvş oktay demır daha nece 81 – 1 tertıp arkadsaslarım face den ekleyın

  3. gokhan diyor ki:

    ben 80/3 olarak amfıbı tugayında yaptım destek taburu muharebe desteke olarak yaptım ınanın benım suan duygularım cok farklı guru duyuyorum orada yaptıgım ıcın turkı ede tek dunyada 2 ıncı olan bır bırlık saygılar

Yorum Yaz

Yandex.Metrica