Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Abdi İpekçi Kimdir?

12 Ocak 2013
1.435 kez görüntülendi

Abdi İpekçi Kimdir? Hakkında Bilgiler

Kişiler kategorimizin bugünkü makelesi 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul’da bulunan evinin yakınlarında kimliği meçhul kişi ya da kişiler tarafından suikaste kurban giden, Değerli gazeteci, yazarımız Abdi İpekçi hakkında olacak, bu bağlamda Abdi İpekçi’nin hayatı ve özgeçmişi hakkında bilgilere sayfamızda yer vereceğiz. Abdi İpekçi Kimdir, Abdi İpekçi kaç yaşında öldürüldü , eserleri ve gazete yazıları nelerdir gibi sorularına yanıt bulacağız.

Abdi İpekçi Kimdir?

Abdi İpekçi 1929 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini gördükten sonra Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Sonra bir müddet Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı.

Abdi İpekçi Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Bir müddet sonra da genel yayın müdürü oldu. 1961 senesinden 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüttü. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu.

Abdi İpekçi 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul’daki evinin yakınlarında kimliği meçhul kişi ya da kişiler tarafından öldürüldü.

Eserleri: Abdi İpekçi’nin Afrika, İhtilalin İçyüzü, Dünyanın Dört Bucağından.

Abdi İpekçi hakkında yorum ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum sayfamızdan yapabilirsiniz.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica