Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

9 ay askerlik 1 ekimde meclise gelecek

16 Eylül 2010
623 kez görüntülendi

9 ay askerlik 1 ekimde meclise gelecek

Askerlik 9 aymı olacak derken tek tip askerlik tasarısı 1 ekimde mecliste görüşülmesi bekleniyor. Tek tip askerlik meclisten geçerse askerler toplu terhis edilecek.

9 Ay askerlik, Tek tip askerlik ile ilgili bütün gelişmeleri, haberleri ve detaylarını sitemizden bu konudan takip edebilirsiniz buyrun 9 ay askerlik ile ilgili son gelişmeler…

9 ay askerlik ne zaman çıkacak

Askerler topluca terhis edilebilir!

Hükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken ‘Tek tip’ tasarısını 1 Ekim’de Meclis’e getirecek. Böylelikle kışlada süre eşitlenecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.

Bedelli askerlik tartışmaları sürerken gündem “Tek tip”e kilitlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile bir araya geldi. Bu sırada Koşaner, Başbakan Erdoğan’a bir dosya sundu. O dosyada “Tek tip” askerlikle ilgili çalışmaların bulunduğu öne sürüldü. İşte o dosyayla ilgili bilgiye ulaşıldı. Genelkurmay Başkanlığı, askerliğin 9 aylık sürede “Tek tip” olarak yapılmasını öngören çalışmayı tamamladı. Genelkurmay’ın taslağı Başbakanlık’ta yapılacak çalışmaya göre işleyecek. Başbakanlık, konunun ilgilendirdiği kurumlarla temasa geçerek Genelkurmay’ın yazdığı metne son şeklini verecek.

İLK MADDELER ARASINDA
Hükümet tasarısı olarak hazırlanacak metin, öncelikle Bakanlar Kurulu’nda tartışmaya açılacak. Bakanlar Kurulu’nun imzasının ardından da TBMM’ye sunulacak. Tasarı, önümüzdeki haftalar içinde tamamlanırsa, 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM’nin öncelikleri arasında bulunacak.

ERKEN TERHiS
“Tek tip” askerlik, kısa ve uzun dönemi ortadan kaldıracak. Yasa çıkarsa herkes 9 ay askerlik yapacak. Uzun dönem yapanların süreleri 15 aydan 9 aya inecek. Ancak 6 ay olarak görev yapan üniversite mezunları 3 ay daha kışlada kalacak. Yedek subaylar ise görevlerine devam edecek. Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak. (Takvim)

Askerlik 9 Ay Mı Olacak?

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica