5 Soruda Pokemon Go Çılgınlığı

18 Temmuz 2016
49 kez görüntülendi

6.Temmuz.2016 tarihinde piyasaya sürülen Pokemon GO oyunu, bir anda tüm dünyayı saran bir çılgınlık olarak hızla yayılmaya devam ediyor. Bu kadar çok oynanmasının ve hızla yayılmasının nedeni ise sadece bir akıllı telefon ve internet bağlantısına ihtiyaç duyulması, çünkü oyun diğer Nintendo oyunları gibi ücretli değil, ücretsiz indiriliyor.

POKEMON-GO-YASAL-MI

POKEMON GO NEDİR?

Neredeyse 20 yıl önce yayınlanmaya başlanan çizgi film Pokemon’dan esinlenen bilgisayar oyununda; Pokemon avcıları Ash ve Misty tüm dünyayı dolaşıp, kendi pokemonları Pikaçu’yu kötü ama özel yetenekleri olan diğer pokemonlarla dövüştürüyor, sonra da Poke Topu kullanarak bu topun içine hapsediyorlardı.

Top içine hapsedilen pokemon ise artık onların sadık pokemonu haline dönüşüyor ve eğitilerek özel yetenekleri başka pokemonlar üzerinde kullanılabiliyordu. Pokemon GO ise çok kısa olarak bu oyunun cep telefonu ile oynanabilir hali şeklinde tanımlanabilir. Ancak çok büyük bir farkla; bu yeni oyun Augmented Reality denilen zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisi ile çalışıyor. Yani oyunu oynayanlar akıllı telefonlarının kamera özelliklerini kullanarak ortamı taradıklarında karşılarına gerçek pokemonlar çıkıyor. Yani Pokemon GO oynamak için dışarı çıkmanız ve telefonun GPS özelliğini kullanarak haritada beliren pokemonları yakalamanız gerekiyor.

POKEMON GO NE KADAR POPÜLER OLDU?

7.Temmuz.2016 günü Pokemon GO oyunu AppStore’da en çok indirilenler listesine 1.sıradan girdi. Bir hafta içinde ise sadece Amerika’da 7.5 milyon kişi Pokemon GO oynamaya başladı. Bu büyük başarı oyunun sahibi Nintendo Şirketinin hisselerini de bir haftada %50 arttırdı.

POKEMON GO NASIL ORTAYA ÇIKTI?

2013 yılında Nintendo ve Google tarafından 1 Nisan şakası olarak ortaya atılan fikir, GoogleMap uygulamasında çalışan Tatsuo Nomura’nın ilgisini çekti ve işinden ayrılıp Nintendo firması ile ilişkiye geçerek oyunu geliştirmeye başlaması ile bugüne ulaştı.

Pokemon-Go

POKEMON GO YASAL MI?

Oyunda harita üzerinde Pokeskop sinyali aldığınız bölgelere girerek pokemonları avlamanız gerekiyor. Bu da kötü niyetli kişilerin oyunu hackleyerek yanlış sinyal göndermelerini ve gerçek pokemon avcılarını gasp etmek için bu noktalara çekebileceği endişesini yaratıyor. Ayrıca oyuna kendini çok kaptıran oyuncular trafikte dikkat etmeden kendilerini yola atabiliyorlar veya girmeleri yasak olan bölgelere girmeye çalışabiliyorlar. Bunun dışında oyun, şu ana kadar yasal bir engelle karşılaşmadı.

POKEMON GO TÜRKİYE’DE OYNANABİLİYOR MU?

Oyun şu an ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da resmi olarak oynanabiliyor. Nintendo ise aşırı ilgiden dolayı oyunun sürümünü bir süre durdurduğunu açıkladı. Ancak Türkiye’de hemen kurulan Pokemon GO siteleri oyunu burada nasıl oynayabileceğiniz size anlatıyor.

5 Soruda Pokemon Go Çılgınlığı Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica