Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

2016 Askerlik Yoklama İşlemleri

4 Mayıs 2016
18 kez görüntülendi

 

2016 Askerlik Yoklama İşlemleri

 

Size bahsedeceğimiz kriterlere uyan Türk vatandaşları 1 Ocak 2016’da başlayarak 2 şubat 2017’ye kadar askerlik şubelerine gideceklerdir. Daha sonrasında askerlik şubesi tarafından verilen bir belge ile sağlık kontrollerini yaptırmak için aile hekimlerine gidip, askerliğe gitmelerinde bir sakınca görülmemesi halinde yapılacak işlemlerden sonra askerlik yoklama işlemleri için celp gelmesini bekleyeceklerdir.

askerlik (2)

Askere gitmek için sağlık durumu, eğitim durumu veya başka bir durum ile karşılaşmayan kişiler zamanı geldiğinde askere gitmek ve bunun için de yoklama yaptırmak zorundadır. Askerlik yoklama yaşı bu sene itibariyle 1997’li (lise mezunları hariç) bireyleri kapsamaktadır. 1997’li olup lise mezunu olanlar tecil işlemi yaptırabilmekte olup, isterlerse askere gidebilmekteler. Aynı zamanda mezun olan kimseler ve erteleme süresi geçmiş olanlardan önce yoklaması yapılmayanlar. Yükümlülerden de askere gitmek isteyenler yoklama yaptırabilecekler.

Askerlik yoklaması yaptırmak için gerekli olan belgeleri detaylandıracak olursak, öncelikle nüfus cüzdanınız, halen okuyor iseniz belgelemek için öğrenim belgesi ve belgenin fotokobisi, eğer ehliyetiniz var ise aslı ve fotokobisi, eğer bir hastalık geçirdiyseniz, hastalığın ne olduğunu gösteren belge ve tedavi belgeleri muhakkak gerekmektedir. Son olarak da verem savaş taramasını Verem Savaş Dispanserinden temin etmeniz gerekmektedir.

askerlik (1)

Çoğu birey askerlik yoklaması yaptırmazsam ne olur tarzında sorular yöneltmektedir. 1111 sayılı askerlik kanununun 30. maddesindeki gibi eğer kriterlerinize göre yoklama yaptırmanız gerekiyor ise ve yaptırmadıysanız, bununla ilgili bir idari para cezası ortaya çıkar. Aynı zamanda yoklama kaçağı işlemine tabi tutulacaklardır. 1996 yılında doğanların ise kayıtlı oldukları kütüğe göre hangi ay askere çağırılacakları listelenmektedir. Bu listelerden hangi ay askere gideceğinizi takip edebilirsiniz. İdari para cezasına tabi olmamak için zamanı geciktirmeden yoklama işleminizi yaptırmanız önemli olup yapılmaması durumunda ceza uygulanacaktır.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica