Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

2016 Askerlik Tecil ve Erteleme İşlemleri

4 Mayıs 2016
84 kez görüntülendi

 

2016 Askerlik Tecil ve Erteleme İşlemleri

 

Askerlik tecil ettirebilmeniz için özellikle bazı kriterlere uymanız gerekmektedir. 1111 nolu askerlik kanununa göre Türk vadandaşı olan ve askere gitmeye manisi olmayan her Türk erkeği askere gitmekle yükümlüdür. Askere gitmekte eğer bir problem yok ise o kişi yoklamasını alıp, askere gideceği zamanı beklemelidir. Peki askerlik tecil işlemleri nasıl ve hangi sebeplerden dolayı yapılıyor?

askerlik-tecil (2)

Türk vatandaşı olan her erkek askere gitmekle yükümlü fakat askerlik süresi içerisinde halen okuyorsa ya da okul ile ilişiğini kesmemiş ise tecil hakkı vardır. Bu aşamada ise  liseden yeni iliişiği kesilmiş bir kişi mazeret beyan etmeden 2 yıl, üniversiteden yeni ilişiği kesilmiş bir kişi ise yine mazeret göstermeden 3 yıl boyunca askerliğini tecil ettirebilir. Ancak bu kurallar 29 yaşına kadar geçerlidir. 29 yaşında askere gitmek zorunlu hale getirilmiştir.

Askerlik tecil işlemi için lise ve üniversitede okuyan kişilerin askeriyeye şu belgeleri vermesi gereklidir. Her iki okul denginde de belgeler aynıdır. Üniversite veya lise mezunu kişinin diploma aslı ve yanında 2 adet fotokobisi gerekmektedir. Aynı zamanda 3 adet vesikalık fotoğrafı ve nüfus cüzanı ile nüfus cüzdanının 4 adet fotokobisi gerekmektedir. Açıköğretimde okuyan kişiler ise okulun iritibat bürolarından alınan Ek C-2 Belgesi ile tecil işlemlerini yapabilirler. Okuyan kişilerin askerlik tecili için okula müracaat etmeleri gerekmektedir. Onun haricinde fazladan başka birşey yapmalarına gerek yoktur. Okullar öğrencileri adına askerlik ertelemesi için başvurmaktadırlar.

askerlik-tecil (3)

Askerlik tecil ettirmek için ise Askerlik şubesine gittiğinizde size doldurmanız için verilen iki formdan birisi ile aile hekimine gidiyorsunuz ve muayene olduktan sonra formu askerlik şubesine teslim edip tecil işleminizi gerçekleştiriyorsunuz. Tecil işlemi 2 senelik süreleri kapsayarak yapılmaktadır.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica