2013 Sözleşmeli Er Başvuru Formu ve Şartları

13 Ocak 2013
1.947 kez görüntülendi

2013 Sözleşmeli Er Başvuru Formu ve Şartları 

2013 Sözleşmeli Er Başvuru Formu ve Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri merakla beklediğiniz 2013 senesi sözleşmeli Er alım bildirisini yayınladı. Bilindiği gibi Kasım 2011 tarihinde açıklanan TSK sözleşmeli er alımı başvuruları devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri hizmeti altında ülkemize hizmet etmek isteyen, 2013 Sözleşmeli Er Başvuru Formu ve Sözleşmeli Er Alımları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilerimiz için aşağıdaki bilgileri paylaşmak istedik.

KKK, tarafından 2013 Sözleşmeli Er Alımlarına yönelik güncel yeni bir ilan daha duyuruldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayınlanan İlana göre farklı branşlara yönelik yapılacak sözleşmeli er ilanına başvurmak isteyenler, Ocak ayı sonuna kadar www.kkk.tsk.tr adresi üzerinden 2013 Sözleşmeli Er Başvuru Formu doldurabilirler.

2013 Sözleşmeli Er Başvuru Formu ve Şartları 

2013 sözleşmeli er başvuru şartları neler

Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar Aylık Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Sözleşmeli erler, operasyon tazminatı dahil, aylık 2 bin 700 lira maaş alacaklar. Ayrıca 7 yıllık görev süresini doldurduklarında TSK’dan ayrılmak istediklerinde 60 bin lira toplu tazminat alacaklar.

Sözleşmeli Erler Nerede Nasıl Eğitim Alacaklar?

Sözleşmeli erler iç güvenlik bölgesindeki birliklerde görevlendirilecek. Eğitimlerini ise Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı’nda gerçekleştiriliyor.

Sözleşmeli erlere her türlü koşulda görev yapmak üzere komando eğitimi veriliyor. Sözleşmeli erler, bir eğitim devresinde ortalama 250 kilometre silahlı, teçhizatlı ve arka çantalı dayanıklılık yürüyüşleri yapıyor.

Sızma parkurundan geçirilen personel, bu parkurdaki eğitimleri sırasında makineli tüfeklerle emniyetli biçimde yapılan ateş altında ilerliyor.

Sözleşmeli erler iç güvenlik eğitimleri kapsamında 15 gün gece eğitimi alarak, tam teçhizatlı olmak üzere zor arazi şartlarında ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor. Zorlu eğitimler boyunca sarp ve eğimli arazilerde 3-4 gün kesintisiz süren operasyonda asgari 30-40 kilometre yürüyebilecek, kendisine ve silah arkadaşlarına güvenerek teröristler ile temas sağlandığında onu etkisiz hale getirebileceğine inanacak, verilecek her türlü görevi başarabilecek hale getiriliyor.

Eğitimler 10 hafta sürüyor. Halen TSK bünyesinde 136 sözleşmeli erin eğitim faaliyeti sürüyor. Sözleşmeli erlere görevlerinde kullanmak üzere ihtiyaç duyacakları bütün silahlarla atış yaptırılıyor ve el bombası eğitimleri veriliyor.

Ayrıca mayın ve el yapımı patlayıcılar konusunda da sözleşmeli erlere eğitim verilirken, aralarından seçilen bazı personel dedektör operatörü olarak yetiştiriliyor.

Eğitim programı çerçevesinde, tekmil alma, bölük tören geçişi, temel beden eğitimi, güç mania parkurundan geçiş, arazi şartlarında ilerleme, dağ iniş ve çıkış eğitimi, ilerleme düzeni ve temasta harekat tarzının görülmesi, motorlu kolda pusuya karşı harekat tarzı gibi konulara ağırlık veriliyor.

İlk yardım konusunda da eğitim alan sözleşmeli erler, özel beslenme ve barınma koşullarında eğitimlerini sürdürüyor.

2013 Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

Sözleşmeli erlerin en az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Ancak terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş olanlar başvuru yapabiliyor. Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Halen askerlik vazifesini yapanlar da başvuru yapabiliyor.

Ön koşulları taşıyan adaylar, sağlık muayenesi, spor testi ve mülakattan sonra 10 hafta askeri eğitimden geçiriliyor.

DMCA.com

Yorumlar

 1. isa dedi ki:

  arkadaslar banada haber verin yas sınırı kalkınca bende gitmek istiorum yas 28

 2. levenr dedi ki:

  35 yşındayım bende yaşsınırı kalksın istiyorum bede gitmeye hazırım yeterki çağırsınlar

 3. levenr dedi ki:

  şehit verdigim arkadaşları öcünü almak istiyorum yaş sınırı kalksın 35 yşındayım

 4. mecnun dedi ki:

  yaş sınırı kaltırılsın ilkililere sesleniyorum ben kitmeye hazırım yeter ki yaş sınırı kaltırılsı saykılarım la

Yorum Yaz

Yandex.Metrica