Marmara Gündem - 09 Mart 2020, Pazartesi

2012 yılı için memur maaşlarına yapılması planlanan zam oranları açıklandı

5 Eylül 2010
766 kez görüntülendi

2012 yılı için memur maaşlarına yapılması planlanan zam oranları açıklandı

Sonunda 2012 yılı için beklenen memur maaşı zamları açıklandı fakat her zamanki gibi tatmin edici bulunmadı buyrun 2012 yılı memur maaş zamları ile ilgili haberin detayları…

Uzlaştırma Kurulu, taban ücret zammı olarak memur maaşlarına, 2012 yılının ilk 6 ayında 16 TL, ikinci 6 ayında ise 22 TL zam önerdi.

Toplu görüşmeler sonrası, hükümetin yaptığı zam teklifini kabul etmeyerek Uzlaştırma Kurulu’na başvuran Türkiye Kamu-Sen’in yaptığı başvuru sonucu açıklandı. Hükümetin yaptığı yüzde 4 artı 4 zam ve 80 TL ek ödeme teklifini kabul etmeyerek Uzlaştırma Kurulu’na giden Türkiye Kamu-Sen’in başvurusu sonucu, kuruldan karar çıktı. Kurul, 2011 yılı memur maaşlarına ilk 6 ay için 16 TL, ikinci altı ay içinde 22 TL zam yapılmasını önerdi.

Türkiye Kamu -Sen Başkanı Akyıldız: “Uzlaştırma Kurulu’nun Kararına Uymayacağız”

Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Uzlaştırma Kurulu’nun, 2011 yılı memur maaşları taban aylığına ilk altı ay 16 TL, ikinci altı ay 22 TL zam yapılması önerisini değerlendirdi ve “Daha önceleri Uzlaştırma Kurulu’nun aldığı kararlara uyuyorduk, ama bu defa bu karara uymayacağız. Biz en baştaki taleplerimizde ısrarcıyız” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı Akyıldız, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Kurul’un taban aylığa zam yapmasını önemli bulduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Hükümet, birileri ile mutabakat imzalayarak alınan bu kararın bugüne kadar alınmış en iyi toplu sonuç olduğu açıklamasını yaptı. Hükümet yetkilileri, bizim yaptıkları teklifi kabul etmeyip, teklifi Uzlaştırma Kurulu’na götürmemiz konusunda hukuk dışı açıklamalar yaptı. Hükümet yetkilileri, “Uzlaştırma Kurulu’nun bu müracaatı reddetmesi gerekir’ diye beyanlarda bulundu. Bu konuda hukukun üstünlüğü gerçekleşmiştir. Kurulun, Türkiye Kamu-Sen’in görüşmesini kabul etmesi, yapılan toplu görüşmelerin yetersiz olduğunun göstergesidir. Taban aylığına zam yapılması konusuna önem veriyoruz. Bundan sonra hükümet bizi bir daha Uzlaştırma Kurulu’nun kararını görüşmek üzere masaya çağıracak.”

“TALEPLERİMİZDE ISRARCIYIZ”

Akyıldız, bugüne kadar Türkiye Kamu-Sen’in, Uzlaştırma Kurulu kararlarına uyduğunu belirtti. Akyıldız, “Ancak bu sefer bu kararlara uymayacağız. Aynı şeyleri, en başta ne istediysek oturup bunları tekrar konuşacağız. Taleplerimiz bakidir” dedi. Kamu-Sen toplu görüşmelerin başında, 200 TL’si seyyanen olmak üzere, yüzde 10 zamla birlikte toplam 310 TL artış talep etmişti.

2012 yılı için memur maaşlarına yapılması planlanan zam oranları açıklandı Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica