Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

2011 Beraat Kandili Ne Zaman

2 Temmuz 2011
829 kez görüntülendi

2012 Senesi Beraat Kandili Ne Zaman? – 2012 Beraat Gecesi Tam Tarihi

Üç aylara girdiğimiz şu günlerde Beraat gecesi yaklaşmakta peki  2012 Beraat Kandili ne zaman tam tarihi ne zamandır ? Şaban ayının 15. gecesidir. Tefsirlerde Kur’an-ı kerimin, Levh-il-mahfuza bu gece indirildiği bildirilmektedir. 2012 yılı Berat Kandili 04 Temmuz Cuma akşamını 05 Temmuz Cumartesi gecesine bağlayan gecedir. Berat Kandiliniz şimdiden mübarek olsun.

Bu sene Beraat Kandili Cumayı cumartesiye bağlayan geceye denk geliyor.
Bu yıl Beraat Gecesi
04/05 TEMMUZ-2012 ÇARŞAMBA/PERŞEMBE BERAT KANDİLİ
tarihinde tüm eller semaya af dilemek için kaldırılacak ve dualar edilecek.

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi.

Berat Kandili (Berâet Kandili), (Arapça: ليلة منتصف شعبان ) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berâet, temize çıkma anlamına gelir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca, Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzal” denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzil” denir.

Kaynakça: http://tr.wikipedia.org/wiki/Berat_Kandili

2011 Beraat Kandili Ne Zaman Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica