Marmara Gündem - 10 Aralık 2016, Cumartesi

2010 Key Ödemeleri Ne Olacak

30 Ocak 2010
491 kez görüntülendi

2010 Key Ödemeleri Ne Olacak

2010 key ödemeleri Konut Edindirme Yardımı’nın (KEY) geri ödemelerinde yeni gelişme. 2010 Key Ödemeleri ile ilgili bilgiler Haber Detayında

2010 Konut Edindirme Yardımı (KEY) kapsamında 22 yıldır alınamayan ödemeler nedeniyle mağdur durumdaki 5 milyon kişinin mağduriyeti artık sona eriyor.

2010 Key ödemeleri ile ilgili yaklaşık 5 milyon hak sahibinin mağduriyetlerinin kısa sürede giderilmesi için hazırlanan yeni Kanun Taslağı TBMM Genel Kurulu’nda bugün ele alınıyor. Bu çerçevede yapılan yeni yasal düzenlemede, hataların düzeltilmesine ilişkin sistem tanımlanması getiriliyor.

8.5 MİLYON KİŞİ BEKLENTİDE

2007 yılında çıkan 5664 sayılı Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun kapsamında 8.5 milyon kişinin ödemeleri 2008 yılında Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaya başlanmıştı. Ancak, KEY tutarını düşük bulan hak sahiplerinden yaklaşık 1.5 milyon itiraz dilekçesi gelmişti. Ayrıca 3 milyon hatalı hak sahibi ile 1.3 milyon vatandaşlık numarası tespit edilemeyen hak sahibinin bilgileri de yeni yasa kapsamında kontrolden geçirilecek.

HATALAR DA DÜZELTİLEBİLECEK

Bankaya gönderilen listelerde belirlenen hatalı bildirimler, banka tarafından azami 3 ay içinde ilgili kurumlara düzeltme işlemleri için iade edilecek. Hatalı bildirimlerin düzeltilmesi ile ilgili süre 31 Aralık 2010 tarihinde sona erecek. Ancak kurum ve kuruluşlar süre sonunu beklemeden düzeltmesi tamamlanan listeleri üçer aylık dönemler halinde bankaya gönderecek.

30 HAZİRAN 2010 SON GÜN

Bu düzeltme sırasında, 30 Haziran 2010 tarihinden sonra yeni hak sahibi bildirimi yapılamayacak. İşlemlerin ardından da Resmi Gazete’de ilan edilecek. Belediyeler, yeni taslakta belirlenen kriterlere ve nema hesaplama yöntemine göre nemalandıracakları tutarı kendi kaynaklarından çalışanlarına ödeyebilmelerine imkan getirilirken, ilan tarihlerinden itibaren beş yıl içinde talep edilmeyen alacaklar da Hazineye irad kaydedilecek.

YÜZDE 10 ARTIŞ UYGULANACAK

Resmi Gazete’de ilan edilen ilk listede yer alan hak sahipleri için yapılacak nema hesaplaması neticesinde oluşan yardım tutarına ilk ilanın yapılacağı tarihe kadarki dönem için yüzde 10 artış uygulanacak ilave olarak basit usulde yüzde 1,25 artış uygulanacak. Deprem, sel, yangın gibi sebeplerle 2010 Key ödemeleri yardımı hak sahiplerinin bildirimlerini uygun şekilde yapamayan kurum ve kuruluşların, bu bilgilerin yukarıda belirtilen sebeplerle zayi olduğuna ilişkin mahkeme kararını ekleyerek hak sahiplerinin kurum ve kuruluşlarında çalıştıkları tarihleri 30 Haziran 2010 tarihine kadar gönderecekler.

ZEKİ SAYIN: KURUMLARDAN HATASIZ BİLGİ BEKLİYORUZ

2010 Key Ödemeleri son duruma ilişkin Genç Türk Haber’ e bilgiler aktaran Tasfiye Halindeki Emlak Bankası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, “Bu yılın sonuna kadar gönderilmesi için bir yasa hazırlığı gerekiyordu. O yapıldı” dedi. Sayın, evrakları yetiştiremeyen kurumların 31 Aralık 2009 tarihine kadar bu evrakları düzenleyip Emlak Bankası A.Ş’ye göndermelerine imkân getirildiğini söyledi.

2010 Key Ödemeleri Yanlış Yapınlarlar Düzeltildi

Bugüne kadar gönderilen evrakların yüzde 50’sinde yanlışlıkların olduğunu kaydeden Sayın, yeni gelecek evraklarda da yanlışlıkların olacağını beklediklerini ifade ederken, “Kurumlar daha hassas davranırlarsa, yanlışlıkları, mükerrerlikleri önlerlerse, ödemelerin daha çabuk olmasını sağlayacaklardır” dedi.

Bu kapsamda kurumların yanlışlıklarını önlemek amacıyla ‘3 ayda bir gönderilmesine’ ilişkin bir yasal düzenleme de getirdiklerini anlatan Zeki Sayın, 6 bini aşkın kamu kurum ve kuruluşundan gönderilen listelerde sık sık hatalara rastlandığını belirterek şöyle devam etti: “Yanlışlıklar üç isimli vatandaşlarda çokça yaşandı. Özellikle 1989-1995 yılları arasında 2010 Key ödemeleri kesintileri olanlara uygulanan mevduat, bir başka ayda başka bir mevduat tutarı üzerinden oluyordu. Bunu tam olarak hesaplayıp bildirilmemesinden kaynaklanan yanlışlıklar oluyor.

Vatandaş, Emekli Sandığı’nda çalışmış. Emekli Sandığı’nda çalışırken izin almış, SSK’ya bağlı bir yerde çalışmış. SSK’da para yatırmış adam adına. Aynı anda SSK’da da görünüyor. Böyle mükerrer ödemeler var. İşte tüm bu ve bunlar gibi yanlışlıkların hepsini düzeltecek bir yasal çalışma yapıldığına inanıyorum.”

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica